Mezinárodní konference „Indo-Pacific: The Next Crucible of Geopolitics?“

9. září 2021 od 9:00
ZOOM (online)

Indo-Pacifik je jedním z nejrozsáhlejších geopolitických konceptů, a zároveň také jedním z nejnovějších. Region zasahující od východního pobřeží Afriky po západní pobřeží Ameriky se v posledních letech stává předmětem zájmu regionálních mocností jako Indie, Japonsko, USA či Austrálie, své strategické dokumenty však k němu již vydala i Evropská unie a několik jejích členských států. Konference za účasti odborníků z oborů politologie, bezpečnostních studií a jihoasijských studií se na tento nový geopolitický uzel zaměří z různých úhlů pohledu.

Konference proběhne jako hybridní akce, na místě budou přítomni pouze přednášející. Pokud máte zájem připojit se přes Zoom, registrujte se prosím na adrese jiri.krejcik@soc.cas.cz

Pozvánka (PDF)
Program (PDF)

Nová kniha „Africa in a Multilateral World: Afropolitan Dilemmas“

Albert Kasanda, Marek Hrubec (eds.), Africa in a Multilateral World: Afropolitan Dilemmas. London, New York: Routledge, 2021. ISBN 9781032033891.

Albert Kasanda a Marek Hrubec, jako hlavní autoři a editoři, právě vydali knihu o Africe v multilaterálních a globálních interakcích v nakladatelství Routledge. Kniha analyzuje, jak se Afričané a Afrika vztahují k jiným částem multilaterálního světa a afropolitně ke světu obecně a jak tyto vztahy vyplývají z místních, národních a regionálních interakcí v různých částech Afriky, stejně jako v Africe jako celku. Zabývá se tradiční i moderní politikou, současnými džihádistickými organizacemi, jazykovou ambivalencí ve vztahu ke globálním interakcím a různými interpretacemi africké sociální a politické filosofie. Kniha může zaujmout především zájemce o africká studia, globální studia, politickou filosofii, politologii a demografii. Verze knihy pro širší veřejnost v českém jazyce se připravuje k vydání na příští rok.

Nová kniha „Základní příjem ve světě: argumenty, experimenty, dějiny“

Marek Hrubec, Martin Brabec, Markéta Minářová: Základní příjem ve světě: argumenty, experimenty, dějiny. Praha: Epocha, 2021. ISBN: 978-80-278-0031-5.

Marek Hrubec, Martin Brabec a Markéta Minářová vydali knihu o základním příjmu určenou pro širší veřejnost (Praha: nakladatelství Epocha). Základní příjem se stal zvláště v době pandemie velmi diskutovaným tématem jak mezi vědci, tak mezi občany a politiky, kteří je zastupují, a to v jednotlivých zemích i v OSN. Poskytnutí základního příjmu by umožnilo naplnit základní potřeby občanů a uvolnit jejich tvůrčí potenciál pro jejich další činnosti, čímž by se mohla podstatně zvýšit jejich životní úroveň.

Videokonference „Africká filosofie v době koronavirové krize“

15.–16. června 2021
ZOOM (online)

Centrum globálních studií FLÚ AV ČR organizuje mezinárodní konferenci o africké filosofii, která se bude konat na platformě ZOOM ve dnech 15.–16. června. Své příspěvky přednesou přednášející z Nigérie, Jihoafrické republiky, Mozambiku, Beninu, Portugalska, Německa, Maďarska, Velké Británie, USA, Kataru a Česka. Program přikládáme zde.

Videokonference „Philosophy and Social Sciences“

19.–22. května 2021
ZOOM (online)

Obrázek: Bill Rankin / Radical Cartography

Videokonference Philosophy and Social Science se koná na platformě ZOOM od středy 19. května do soboty 22. května 2021. 72 přednášejících z mnoha zemí Evropské unie, USA, Brazílie a dalších zemí představí své příspěvky o vztazích mezi otázkami životního prostředí, kritické politické ekonomie, jednáním, reprezentací, participací a deliberací v pospolitosti. Akci organizuje Centrum globálních studií FLÚ AV ČR.

„Kontrola hranic a řízené vysídlování je velmi výnosný byznys“

Nový podcast Na rozcestí otevíráme rozhovorem o migraci, evropské politice externalizace kontroly hranic, nových technologiích dohledu a o tom, kdo na kontrole hranic vydělává.

Prvním hostem podcastové série Na rozcestí je Martin Lemberg-Pedersen, který je docentem v Centru pro pokročilá migrační studia na Kodaňské univerzitě a výzkumným pracovníkem projektu Horizon 2020: Advancing Alternative Migration Governance. Ve svém výzkumu se zaměřuje na geopolitické a politicko-ekonomické analýzy aktérů a sítí v souvislosti s managementem hranic EU. Zejména zkoumá technologie kontroly hranic, procesy sekuritizace a externalizace hranic a vliv soukromých průmyslových aktérů na migrační politiku EU a instituce zapojené do kontroly hranic. Využívá pohledy přístupy mnoha různých oborů včetně politické filozofie, sociologie, kritické geografie, postkolonialismu nebo bezpečnostních a hraničních studií.

Continue reading

Mezinárodní workshop „Přezkoumání vazeb mezi občany a politiky v současné Evropě“

27.–29. ledna 2021
komunikační program ZOOM (online)

Oddělení sociologie politiky Sociologického ústavu Akademie věd ČR zve na mezinárodní workshop Revisiting Linkages between Citizens and Politicians in Contemporary Europe. Jako keynote speaker vystoupí prof. Herbert Kitschelt (George V. Allen Distinguished Professor of International Relations, Duke University, North Carolina, USA).

Workshop proběhne v angličtině, registrace na zdenka.mansfeldova@soc.cas.czpetraguasti@googlemail.com.

Podrobnosti včetně programu zde.